تبلیغات
قرآن ناطق - تقوا و عبودیت امام علی (ع)
 
صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
معرفی کتاب

کتابی است مشتمل بر هشتاد حدیث مختصر یا مفصل که در مورد فضایل و آداب عید غدیرگزینش شده است. بخش اول کتاب در خصوص بزرگداشت عید غدیر و ارتباط آن با انبیاء...

امکانات دیگر
روزشمار غدیر


 • رمز جاذبه علی علیه السلام

  نقطه های روشن در وجود علی بسیار است اما آنچه برای همیشه او را درخشنده و تابان قرار داده است ایمان و اخلاص اوست و آن است که به و جذبه الهی داده است. سوده همدانی، بانوی فداکار و دلباخته علی،در مقابل معاویه بر علی درود فرستاد و در وصفش گفت: ...

  ادامه مطلب ...
 • باب علم نبی

  در باب مولی علی(ع) سخن بسیار گفته آمده است و هر اندیشمند توانا و سخنور نامور و هنرمند هنرآوری سعی کرده است به اندازه توش و توان خود نمی از یم اقیانوس کران ناپیدای علی را به کف آرد و انگشتانه ای را از زلال صفات موّاج و نیکویی های سرشار او لبریز نماید

  ادامه مطلب ...
 • علی علیه السلام برترین و مظلوم ترین

  مظلومیت امیرالمؤمنین علیه السلام به یک جهت محدود نمی شود و همواره در جهات مختلف، این مظلومیت ساری و جاری بوده است. یکی از این جهات مظلومیت، عدم درک صحیح از معارف و مقاماتی است که پیامبر گرامی صلی الله علیه وآله اسلام برای آن حضرت علیه السلام برشمرده اند...

  ادامه مطلب ...
 • علی علیه السلام آموزگار وحدت در میان امت

  موقع شناسی و درک شرایط زمان از ویژگی های برجسته ‏ی یک انسان مسلمان متکامل است، که علی (ع) بیشتر از همگان از آن بهره ‏مند بود، و برخوردش با مسائل نشان می‏ دهد که پیوسته اسلام و قرآن را در نظر دارد، و برای حفظ وحدت مسلمانان از هیچ فداکاری و گذشتی فرو گذاری نمی‏ کند، و در این آزمایش سخت ...

  ادامه مطلب ...
پنجشنبه 15 بهمن 1394 :: نویسنده : ح-رییعی
تقوا و عبودیت مولای متقیان
هنگامی که فرمایش آن حضرت را به نظر می‏ آوریم، به گوشه‏ ای از شخصیّت او نزدیک می ‏شویم؛ آنجا که می‏ فرماید:
«لا شَرَفَ أعْلَی مِنَ الاْ سْلامِ، وَ لا عِزَّ أعَزُّ مِنَ التَّقْوی، وَ لا مَعْقِلَ أحْسَنُ مِنَ الْوَرَعِ، وَ لا شَفیعَ أنْجَحُ مِنَ التَّوْبَةِ، وَ لا کَنْزَ أغْنی مِنَ الْقَناعَةِ، وَلا مالَ أذْهَبُ لِلْفاقَةِ مِنَ الرِّضی بِالْقُوتِ...». [1] .
«نه شرافتی برتر از اسلام است؛ نه عزّتی ارجمندتر از پارسایی؛ نه پناهی بهتر از خویشتن داری؛ نه شفیعی کارسازتر از توبه؛ نه گنجی پُرمایه‏ تر از قناعت؛ نه ثروتی نیاز برآورنده ‏تر از خرسندی به همان خوراکی که رفع گرسنگی کند».
امام- به خاطر تقوایش و حریص بودنش بر آنچه که موجب خشنودی خداوند است- از همه‏ ی مردم به تقرّب الهی شتابان تر است. او از حیث عبادت از همه‏ ی مردم بیشتر عبادت کرده و بیشتر نماز خوانده و بیش از همه با قیام و امساک (نماز و روزه) برخود سختی داده است. [2] 

گمان نمی ‏کنیم که عبادت و بندگی او به جز عبادت آزاده ‏ای باشد که فقط به
انگیزه‏ ی سپاسگزاری از نعمت پروردگارش بوده است، نه عبادت انسان ترسان از کیفر و یا عبادت سوداگری به طمع ثواب و اجر؛ بدان گونه که او خود پرستندگان و پرستش ها را طبقه بندی می‏ کند. در این طبقه بندی می‏ فرماید:

«اًّنَّ قَوْماً عَبَدُوااللهَ رَغبَةً فَتِلْکَ عِبادَُْ التُّجّارِ وَ اًّنَّ قَوْماً عَبَدُوااللهَ رَهْبَةً فَتِلْکَ عِبادَُْ الْعَبیدِ وَ اًّنَّ قَوْماً عَبَدُوااللهَ شُکْراً فَتِلْکَ عِبادَُْ الاْ حْرارِ؛ [3] .
مردمی خدا را به امید ثواب پرستیدند؛ این پرستش سوداگران است. گروهی خدا را از روی ترس عبادت کردند؛ این بندگی کردنِ بردگان و غلامان است و دسته ‏ای خدا را به انگیزه‏ ی سپاسگزاری پرستیدند؛ این عبادت آزادگان است».

گمان نمی‏ کنیم که در هیچ گفتار و کلامی، چهره ‏ی تقوا شیرین‏ تر و زیباتر و دلرباتر از این ترسیم شده باشد و بهتر بتواند دلها را به اشتیاق چشیدن طعم گوارای آن- که تمام محسوسات و معنویّات پاکیزه به آن نمی‏ رسد- به پرواز درآورد؛ آنجا که می‏ فرماید:
«... کُلُّ یَوْمٍ لا یُعْصَی اللهُ فیهِ فَهُوَ عیدٌ؛ [4] .
هر روزی که در آن نافرمانی خداوند نشود عید است».
و گمان نمی‏ کنیم سخنی دقیقتر از این گفتارش بتواند بی ارزشی و بی اعتباری زندگی این دنیا را توصیف کند و عقول و اندیشه‏ ها را بر نفرت و گریز از آن وادار سازد؛ آنجا که می‏ فرماید:
«مِنْ هَوانِ الدُّنْیا عَلَی اللهِ أنَّهُ لایُعْصی اًّلاّ فیها وَلایُنالُ ما عِنْدَهُ اًّلاّ بِتَرْکِها؛ [5] .
در پستی دنیا همین بس که خداوند جز در این دنیا معصیت و نافرمانی نمی‏ شود و جز با وانهادن و ترک این دنیا به آنچه که در نزد خداوند است نمی‏ توان رسید».

از علیّ‏ ابن الحسین- که به آخرین درجه‏ ی پرستش و بندگی خدا رسیده بود و زینت کسانی بود که خدا را بندگی کرده و بر تقوای الهی زیسته ‏اند- پرسیده شد:
«عبادت شما در مقابل عبادت جدّت چگونه است؟»
فرمود:
«مانند عبادت جدّم، در مقابل رسول خدا (ص)». [6] .
و در این گفتار مبالغه‏ ای و اشکالی نیست؛ زیرا هیچ کمالی برای همیشه به پایه‏ ی کمال انسانی پیامبر (ص) در تمام سجایا و خصلتهایش نمی ‏رسد.

چه شب زنده داری ها امام داشت و نمازهای نافله می‏ خواند! دائم الذّکر بود. برای نزدیکی به خدا غرق در تسبیح و حمد و ثنای الهی بود؛ زیرا نوافل- چه تسبیح باشد یا دعا و نماز- بهترین چیزی است که انسان مسلمان می‏ تواند اوقات فراغت و استراحت خود را با آنها پُر کند و خداوند متعال بزرگوارتر از آن است که صاحب آنها را به دست شیطان بسپارد تا او را به هر پرتگاه بدی که می‏ خواهد افکند و وی را آلوده ساخته یا به باطلی نابود کننده تمایل دهد و به خاطر بدی هایش از حساب نیکی هایش کاسته شود.
می‏ فرمود:

«ما کانَ اللهُ لِیَفْتَحَ عَلی عَبْدٍ بابَ الشُّکْرِ وَ یُغْلِقَ عَنْهُ بابَ الزِّیادَِْ، وَ لالِیَفْتَحَ عَلی عَبْدٍ بابَ الدُّعاء وَ یُغْلِقَ عَنْهُ بابَ الاًّجابَةِْ، وَ لا لِیَفْتَحَ لِعَبْدٍ بابَ التَّوْبَةِْ وَ یُغلِقَ عَنْهُ بابَ المَغْفِرَِْ؛ [7] .
خداوند بابِ شکر گزاری را به روی بنده ‏ای نمی‏ گشاید؛ در صورتی که فزونی را به رویش در فرو بندد و بابِ دعا را بر بنده ‏ای نمی‏ گشاید و اجابت و پذیرش را بر وی در فرو بندد، و باب توبه را برای بنده‏ ای نمی‏ گشاید؛ در حالی که آمرزش را بر وی در فرو بندد».
و آیا نافله، چیزی جز سپاسگزاری و استغفار است؟ از امام شعری نقل شده است که در آن می‏ فرماید:


هنگامی که فارغ البال و آسوده ‏ای، خواندن دو رکعت نماز را، برای نزدیک شدن به خدا، غنیمت بدان. (7)

و چون آهنگ سخنِ بیهوده‏ ای کردی، به جای آن تسبیح پروردگار گو. [8]

لکن، آن حضرت به مردم هشدار داد که نکند با همّت گماردن به نوافل از واجبات دور بمانند و اشتغال به فروع آنان را از اصول باز دارد و اندک را به بسیار بخرند! در مقام برحذر داشتن از این انحراف فرمود:
«لا قُرْبَةَْ بِالنَّوافِلِ اًّذا أضَرَّتِ بِالْفَرائِضِ؛ [9] .
مستحبّات- آنگاه که به واجبات ضرر بزند- نزدیک کننده‏ ی (به خدا) نخواهد بود».

مردم خواندن نماز شب را از امام فرا گرفتند و بر تلاوت اوْراد و ادعیه و زاری و گریه به هنگام یاد خدا و تسبیح و ستایش پروردگار و تمجید و بزرگداشت صفات الهی- تا جایی که فرصت و توانایی باشد- از آن حضرت پیروی نمودند و برای رسیدن به رضوان خدا با آن نیایش و دعا توسّل می‏ جستند و به غفران و آمرزش او پناهنده می‏ شدند.


نویسنده: عبدالفتاح عبدالمقصودی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

منابع:

1- نهج البلاغه، حکمت 371 .
2- الامام علی ابن ابیطالب (ع) ،ج 1 ، ص 103 .
3- نهج البلاغه، حکمت 237 .
4- همان، حکمت 428 .
5- همان؛ حکمت 385 .
6- شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، جلد 1، ص27 .
7- نهج البلاغه، حکمت 435 .
8- دیوان امیر المومنین (ع)، بیهقی نیشابوری.
9- نهج البلاغه، حکمت 39.


نوع مطلب : امام علی (ع)، 
برچسب ها : تقوا، مولای متقیان، عبادت، شب زنده داری، نافله،

درباره وبلاگسری سبز و زبانی سرخ دارم

قلم باشد به کف چون ذوالفقارم

به نفس آرم به عشق ناب مولا

زنم دم از تولی و تبری

علی سر نهان و آشکار است

خدایی ناز شست کردگار است

علی تسبیح و تکبیر و قیام است

علی هم رکعتین و هم سلام است

ابلــاغ غدیـــر
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :1
 • آخرین بازدید :