تبلیغات
قرآن ناطق - غدیر و دفاع از ولایت
 
صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
معرفی کتاب

کتابی است مشتمل بر هشتاد حدیث مختصر یا مفصل که در مورد فضایل و آداب عید غدیرگزینش شده است. بخش اول کتاب در خصوص بزرگداشت عید غدیر و ارتباط آن با انبیاء...

امکانات دیگر
روزشمار غدیر


 • رمز جاذبه علی علیه السلام

  نقطه های روشن در وجود علی بسیار است اما آنچه برای همیشه او را درخشنده و تابان قرار داده است ایمان و اخلاص اوست و آن است که به و جذبه الهی داده است. سوده همدانی، بانوی فداکار و دلباخته علی،در مقابل معاویه بر علی درود فرستاد و در وصفش گفت: ...

  ادامه مطلب ...
 • باب علم نبی

  در باب مولی علی(ع) سخن بسیار گفته آمده است و هر اندیشمند توانا و سخنور نامور و هنرمند هنرآوری سعی کرده است به اندازه توش و توان خود نمی از یم اقیانوس کران ناپیدای علی را به کف آرد و انگشتانه ای را از زلال صفات موّاج و نیکویی های سرشار او لبریز نماید

  ادامه مطلب ...
 • علی علیه السلام برترین و مظلوم ترین

  مظلومیت امیرالمؤمنین علیه السلام به یک جهت محدود نمی شود و همواره در جهات مختلف، این مظلومیت ساری و جاری بوده است. یکی از این جهات مظلومیت، عدم درک صحیح از معارف و مقاماتی است که پیامبر گرامی صلی الله علیه وآله اسلام برای آن حضرت علیه السلام برشمرده اند...

  ادامه مطلب ...
 • علی علیه السلام آموزگار وحدت در میان امت

  موقع شناسی و درک شرایط زمان از ویژگی های برجسته ‏ی یک انسان مسلمان متکامل است، که علی (ع) بیشتر از همگان از آن بهره ‏مند بود، و برخوردش با مسائل نشان می‏ دهد که پیوسته اسلام و قرآن را در نظر دارد، و برای حفظ وحدت مسلمانان از هیچ فداکاری و گذشتی فرو گذاری نمی‏ کند، و در این آزمایش سخت ...

  ادامه مطلب ...
شنبه 4 مهر 1394 :: نویسنده : ح-رییعی
http://static.mihanblog.com//public/user_data/user_files/527/1580145/ali478.jpg

دیدگاه و سیره علی و ائمه علیهم السلام در مورد دفاع از ولایت

بی تردید یکی از دلایل روشن و قطعی درخصوص پذیرش حکومت از سوی امام علی علیه السلام همانا دفاع و گفتار آن حضرت و برخی از ائمه و فاطمه زهرا علیهم السلام از ولایت آن حضرت است. که این گونه دفاع ها و بیان حقایق جز با در صدد تشکیل حکومت بودن علی علیه السلام سازگار نیست، زیرا اگر سیاست علی علیه السلام عدم پذیرش حکومت بود، حضرت حکومت را به دیگران واگذار نموده و این قدر از آن دفاع نمی کرد. این گونه گفتارها و دفاع ها گاهی برای مردم صورت گرفته است که حقی از آن حضرت غصب شده است. و گاهی به صورت انتقاد و موضع گیری منفی در قبال خلفا ظهور پیدا کرده است که چرا حق او را غصب کرده اند؟ و گاهی با اصحاب خاص آن حضرت بیان شده است.

استدلال به نص و وصیت (1)
در فرهنگ شیعه ولایت علی علیه السلام از نظر وصیت رسول اکرم صلی الله علیه و آله نیز مسلم می باشد. در این جا جهت رعایت اختصار به دو حدیث «غدیر» و «منزله» اکتفا می شود.

مرحوم علامه امینی می گوید: رسول خدا صلی الله علیه وآله در روز غدیر چنین فرمود: «...فقال: ایهاالناس من اولی بالمؤمنین من انفسهم؟ قالوا: الله اعلم و رسوله اعلم، قال: ان الله مولای و انا مولی المؤمنین و انا اولی بهم من انفسهم فمن کنت مولاه فعلی مولاه... اللهم وال من والاه و عاد من عاداه و احب من احبه وابغض من ابغضه و انصر من نصره واخذل من خذله و ادرالحق معه حیث دار...» (2)

در کتاب تاریخ خلفا آمده است: رسول خدا خطاب به علی علیه السلام فرمود: «اما ترضی ان تکون بمنزلة هارون من موسی؟ غیر انه لا نبی بعدی.» (3)

هدف از بیان دو حدیث فوق آن بود که ولایت علی علیه السلام از نظر وصیت نیز مسلم بوده و جای تردید ندارد. ائمه دیگر و خود علی علیهم السلام در مورد ولایت آن حضرت به وصیت استناد و استدلال کرده اند.

علامه امینی از کتاب سلیم بن قیس هلالی حدیث مفصلی را نقل می کند که علی علیه السلام در میدان صفین برای اثبات حقانیت خود به آیات متعدد و حدیث غدیر استدلال کرد. (4)

در نهج البلاغه آمده است: خاندان نبوت رازداران پیامبر و پناهگاه فرمان او و مخزن دانش ها و حافظان کتاب و استوانه های آیین او هستند. هیچ کس از افراد امت محمد صلی الله علیه و آله را نمی توان با آنان قیاس کرد. آنان پایه های دین و ستون های ایمان و یقین اند. دورافتادگان از راه حق به آنان رجوع می کنند و واماندگان به ایشان می پیوندند. خصائص امامت نزد آنان است. وصیت پیامبر صلی الله علیه وآله در حق ایشان آن است و آنان وارثان پیامبرند. (5)

استاد جعفر سبحانی می نویسد: «مقصود امام علیه السلام از این که وصیت پیامبر درباره آنان چیست؟ با در نظر گرفتن لفظ «ولایت »در جمله «و لهم خصائص الولایة » روشن می گردد که مقصود از وصیت همان وصیت به خلافت و سفارش به ولایت آنان است که در روز غدیر و غیر آن به وضوح بیان شده است.» (6)

حاکم و مسعودی می گویند: علی علیه السلام در جنگ جمل به حدیث غدیر برای اثبات حقانیت خود استدلال نمود. (7) (8)

نکته قابل توجه آن است که فاطمه زهرا و بقیه ائمه علیهم السلام نیز برای اثبات ولایت علی علیه السلام به نص تمسک کرده اند. چنانچه فاطمه زهرا علیها السلام فرمود: «آنسیتم قول رسول الله(ص)، یوم غدیر خم: من کنت مولاه فعلی مولاه؟ و قوله(ص): انت منی بمنزلة هارون من موسی علیه السلام؟...» (9)


پی نوشت ها:
1- این عنوان از شهید مطهری گرفته شده است.
2 - الغدیر، ج 1، ص 11; ر.ک: صحیح ترمذی، ج 2،ص 298; مسنداحمد، ج 4، ص 281; صحیح ابن ماجه،ص 12 و مستدرک الصحیحین للحاکم، ج 3، ص 109.با اختلاف جزئی.
3 - تاریخ الخلفاء، ص 162; ر.ک: اسدالغابه، ج 4،ص 104; المنتظم، ج 5، ص 63; البدایة و النهایة، ج 7 -8، ص 357 با مختصر اختلاف.
4 - الغدیر، ج 1، ص 195 و 196.
5 - نهج البلاغه، صبحی صالح، خطبه 2.
6 - فروغ ولایت، سبحانی، جعفر، ص 176; ر.ک:امامت و رهبری، اثر شهید مطهری، ص 38.
7 - المستدرک، ج 3، ص 371.
8 - مروج الذهب، ج 2، ص 11.
9 - الغدیر، ج 1، ص 197.
منبع :
سایت راسخوننوع مطلب : غدیر خم، 
برچسب ها : ولایت و غدیر، امام علی (ع)، دفاع از ولایت، حضرت زهرا و دفاع از ولایت،

درباره وبلاگسری سبز و زبانی سرخ دارم

قلم باشد به کف چون ذوالفقارم

به نفس آرم به عشق ناب مولا

زنم دم از تولی و تبری

علی سر نهان و آشکار است

خدایی ناز شست کردگار است

علی تسبیح و تکبیر و قیام است

علی هم رکعتین و هم سلام است

ابلــاغ غدیـــر
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :1
 • آخرین بازدید :