تبلیغات
قرآن ناطق - شان نزول سوره العادیات
 
صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
معرفی کتاب

کتابی است مشتمل بر هشتاد حدیث مختصر یا مفصل که در مورد فضایل و آداب عید غدیرگزینش شده است. بخش اول کتاب در خصوص بزرگداشت عید غدیر و ارتباط آن با انبیاء...

امکانات دیگر
روزشمار غدیر


 • رمز جاذبه علی علیه السلام

  نقطه های روشن در وجود علی بسیار است اما آنچه برای همیشه او را درخشنده و تابان قرار داده است ایمان و اخلاص اوست و آن است که به و جذبه الهی داده است. سوده همدانی، بانوی فداکار و دلباخته علی،در مقابل معاویه بر علی درود فرستاد و در وصفش گفت: ...

  ادامه مطلب ...
 • باب علم نبی

  در باب مولی علی(ع) سخن بسیار گفته آمده است و هر اندیشمند توانا و سخنور نامور و هنرمند هنرآوری سعی کرده است به اندازه توش و توان خود نمی از یم اقیانوس کران ناپیدای علی را به کف آرد و انگشتانه ای را از زلال صفات موّاج و نیکویی های سرشار او لبریز نماید

  ادامه مطلب ...
 • علی علیه السلام برترین و مظلوم ترین

  مظلومیت امیرالمؤمنین علیه السلام به یک جهت محدود نمی شود و همواره در جهات مختلف، این مظلومیت ساری و جاری بوده است. یکی از این جهات مظلومیت، عدم درک صحیح از معارف و مقاماتی است که پیامبر گرامی صلی الله علیه وآله اسلام برای آن حضرت علیه السلام برشمرده اند...

  ادامه مطلب ...
 • علی علیه السلام آموزگار وحدت در میان امت

  موقع شناسی و درک شرایط زمان از ویژگی های برجسته ‏ی یک انسان مسلمان متکامل است، که علی (ع) بیشتر از همگان از آن بهره ‏مند بود، و برخوردش با مسائل نشان می‏ دهد که پیوسته اسلام و قرآن را در نظر دارد، و برای حفظ وحدت مسلمانان از هیچ فداکاری و گذشتی فرو گذاری نمی‏ کند، و در این آزمایش سخت ...

  ادامه مطلب ...
دوشنبه 20 مهر 1394 :: نویسنده : ح-رییعی
http://static.mihanblog.com//public/user_data/user_files/527/1580145/ali23326.jpg

طبرسی در مجمع البیان گفته است: گویند سوره  «و العادیات ضبحا» در وقتی که پیامبر، علی (ع) را به جنگ ذات السلاسل فرستاد، نازل شد. علی (ع) در این جنگ، پس از شکست تعدادی از دشمنان بر دشمن پیروز شد. این سوره متضمن بیان حال علی (ع) در کار بزرگی است که آن را به انجام رسانید. شیخ مفید همچنین در دومین جای از کتاب خود پس از ذکر غزوه زبید گوید: سپس جنگ روی داد؛ بدین ترتیب که مردی عرب به خدمت پیامبر رسید و در برابر آن حضرت نشست و گفت: آمده ام تا برای تو خیرخواهی کنم. پیامبر فرمود: خیرخواهی تو چیست؟ گفت: گروهی از اعراب در وادی الرحل گرد آمده اند تا شبانه بر تو در مدینه حمله آورند. آن مرد در سخنان خود وضعیت اعراب را برای پیامبر شرح داد. پس پیامبر فرمان داد مردم در مسجد گرد آیند.

مسلمانان جمع شدند و پیامبر بر فراز منبر رفت و خداوند را حمد و ثنا گفت. سپس فرمود: ای مردم این دشمن خداوند و دشمن شماست که می کوشد شبانه بر شما حمله آورد. پس چه کسی به جنگ ایشان روانه می شود؟ عده ای از اصحاب صفه برخاستند و گفتند: ما به سوی آنان رهسپار می شویم و هر کس را که تو می خواهی فرمانده ما قرار بده. پس پیامبر بین آنان قرعه انداخت و آن قرعه بر هشتاد تن از ایشان قرار گرفت.

این داستان طی حدیث و رازی از امام صادق (ع) روایت شده است. راوندی در کتاب خرایج و علی بن ابراهیم در تفسیر خود و غیره این دو جنگ را به نحوی که ذکر شده نوشته اند. ابن شهر آشوب در مناقب در هنگام ذکر غزوه ذات السلاسل از ابوالقاسم بن شبد الوکیل و ابو الفتح حفار به اسناد خود از امام صادق (ع) و مقاتل و زجاج و وکیع و ثوری و سدی و ابو صالح و ابن عباس نقل کرده اند که پیغمبر برخی از مهاجران را همراه با هفتصد تن از مردان مسلمان روانه کرد. چون مسلمانان به آن دره رسیدند و خواستند از آن سرازیر شوند، اعراب بر آنان حمله بردند و آنان را فراری دادند و جمعی از مسلمانان را کشتند.

پس از بازگشت این سپاه، پیامبر مرد دیگری را به این دره روانه کرد اما او هم شکست خورده به سوی او بازگشت. سپس عمرو بن عاص گفت: ای رسول خدا مرا به این دره روانه کن، زیرا جنگ، خدعه و نیرنگ است شاید من بتوانم از در خدعه با آنان وارد شوم. پس پیامبر او را فرستاد ولی او نیز شکست خورد و برگشت.

در روایتی آمده که پیامبر خالد را فرستاد و او بازگشت. این امر خاطر پیامبر را آزرده و اندوهناک ساخت. آن گاه علی (ع) را فراخواند و درباره او گفت: او را فرستاده ام که یورش برنده ای است و هیچ گاه از میدان جنگ نمی گریزد. پیغمبر، علی را تا مسجد احزاب مشایعت کرد. ابن شهر آشوب گفته است: از روایت اهل بیت (ع) در این باره آن است که فرموده اند: چون صبح فرا رسید علی (ع) به همراهان خود فرمود: سوار شوید که خداوند در میان شما فرخندگی قرار دهد. تا آنکه بر فراز کوه برآمد و به سوی آن گروه سرازیر شد و بر آنان اشراف یافت. آن حضرت به آنها فرمود: افسار چهارپایان خود را رها کنید. اسبها شیهه کشیدند. آن گروه تا صدای شیهه اسبها را شنیدند پا به فرار گذاشتند.

ابن شهر آشوب گوید: در روایت مقاتل و زجاج آمده است: علی (ع) بر آن گروه یورش برد و ایشان بی خبر بودند. پس به آنان فرمود: ای مردم! من فرستاده رسول خدا به سوی شمایم بر یکتایی خداوند و رسالت رسول او گواهی دهید یا آنکه شما را با شمشیر می کشم. آن گروه به او پاسخ دادند: مانند سه تن رفیق خود تو هم بازگرد. زیرا تو از عهده ما بر نمی آیی. علی (ع) به آنان پاسخ داد: من هرگز باز نمی گردم. بدانید که من علی پسر ابو طالبم. پس لرزه بر تن دشمنان افتاد و هفت تن از زورمندان آنان به سوی علی آمدند و در ابتدا او را نصیحت کردند و از او خواستار صلح و آشتی شدند. اما آن حضرت در جواب خواسته ایشان فرمود: یا اسلام آورید یا بجنگید. پس یکی پس از دیگری به مبارزه آن حضرت آمدند و آخرین کسی که به میدان آمد از همه آنان زورمندتر بود، سعد بن مالک عجلی و صاحب دژ نام داشت. پس علی (ع) همه آنان را کشت و افراد آن گروه متواری شدند و برخی از آنان نیز به داخل قلعه پناه بردند. برخی دیگر زنهار خواستند و عده ای از آنها اسلام آوردند و کلید گنج های خود را به آن حضرت تسلیم کردند.

خداوند آنان را پیروز ساخت و سوره «و العادیات ضبحا» بر پیامبر فرود آمد و وی به یارانش مژده فتح و پیروزی داد و به آنان فرمود: به پیشواز امیرالمؤمنین بیرون روند. مسلمانان به استقبال علی آمدند و در پیشاپیش آنان پیامبر (ص) حرکت می کرد. استقبال کنندگان در دو صف بودند.

چون چشم علی (ع) به پیامبر افتاد از اسب پیاده شد. پیامبر به او فرمود: سوار شو که خدا و رسولش از تو خرسندند. امیر المؤمنین از شادی گریست. آن گاه پیامبر به او فرمود: ای علی اگر بیم آن نداشتم که گروه هایی از امت من درباره تو همان سخنی را گویند که نصارا در حق عیسی بن مریم می گویند امروز درباره تو سخنی بر زبان می راندم که به گروهی از مردم نمی گذشتی مگر آنکه خاک زیر پاهایت را بر می داشتند.


منبع: موسسه جهانی سبطین
نوع مطلب : امام علی (ع)، 
برچسب ها : جنگ ذات السلاسل، امام علی (ع)، سوره العادیات، پیامبر و شان نزول سوره العادیات،

درباره وبلاگسری سبز و زبانی سرخ دارم

قلم باشد به کف چون ذوالفقارم

به نفس آرم به عشق ناب مولا

زنم دم از تولی و تبری

علی سر نهان و آشکار است

خدایی ناز شست کردگار است

علی تسبیح و تکبیر و قیام است

علی هم رکعتین و هم سلام است

ابلــاغ غدیـــر
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :1
 • آخرین بازدید :