تبلیغات
قرآن ناطق - الغدیر منادی وحدت
 
صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
معرفی کتاب

کتابی است مشتمل بر هشتاد حدیث مختصر یا مفصل که در مورد فضایل و آداب عید غدیرگزینش شده است. بخش اول کتاب در خصوص بزرگداشت عید غدیر و ارتباط آن با انبیاء...

امکانات دیگر
روزشمار غدیر


 • پنجمین دوره مسابقه وبلاگ نویسی «ابلاغ غدیر»

  به لطف خداوند متعال و یاری و مدد صاحب غدیر حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام، و با توکل بر حضرت احدیت و توسل بر حضرات معصومین علی الخصوص اولین مدافع غدیر حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها، بر آن شدیم تا حرکتی را در راستای ترویج هرچه بیشتر عید بزرگ غدیر خم ایجاد نماییم ...

  ادامه مطلب ...
 • رمز جاذبه علی علیه السلام

  نقطه های روشن در وجود علی بسیار است اما آنچه برای همیشه او را درخشنده و تابان قرار داده است ایمان و اخلاص اوست و آن است که به و جذبه الهی داده است. سوده همدانی، بانوی فداکار و دلباخته علی،در مقابل معاویه بر علی درود فرستاد و در وصفش گفت: ...

  ادامه مطلب ...
 • باب علم نبی

  در باب مولی علی(ع) سخن بسیار گفته آمده است و هر اندیشمند توانا و سخنور نامور و هنرمند هنرآوری سعی کرده است به اندازه توش و توان خود نمی از یم اقیانوس کران ناپیدای علی را به کف آرد و انگشتانه ای را از زلال صفات موّاج و نیکویی های سرشار او لبریز نماید

  ادامه مطلب ...
 • علی علیه السلام برترین و مظلوم ترین

  مظلومیت امیرالمؤمنین علیه السلام به یک جهت محدود نمی شود و همواره در جهات مختلف، این مظلومیت ساری و جاری بوده است. یکی از این جهات مظلومیت، عدم درک صحیح از معارف و مقاماتی است که پیامبر گرامی صلی الله علیه وآله اسلام برای آن حضرت علیه السلام برشمرده اند...

  ادامه مطلب ...
 • علی علیه السلام آموزگار وحدت در میان امت

  موقع شناسی و درک شرایط زمان از ویژگی های برجسته ‏ی یک انسان مسلمان متکامل است، که علی (ع) بیشتر از همگان از آن بهره ‏مند بود، و برخوردش با مسائل نشان می‏ دهد که پیوسته اسلام و قرآن را در نظر دارد، و برای حفظ وحدت مسلمانان از هیچ فداکاری و گذشتی فرو گذاری نمی‏ کند، و در این آزمایش سخت ...

  ادامه مطلب ...
سه شنبه 28 مهر 1394 :: نویسنده : ح-رییعی
http://static.mihanblog.com//public/user_data/user_files/527/1580145/bcc8e2f73f617d1133f916f380b9c3b2123.jpg

علامه امینی راجع به نقش الغدیر در وحدت اسلامی کاملاً توجه داشته‏ اند و برای اینکه از طرف معترضان اعم از آنان که در جبهه مخالف خودنمایی می‏ کنند و آنهایی که در جبهه موافق خود را جا زده‏ اند مورد سوء استفاده واقع نشود، نظر خود را مکرر توضیح داده و روشن کرده‏ اند كه طرفدار وحدت اسلامی هستند و با نظری وسیع و روشن بینانه‏ بدان می‏ نگرند.

در مقدمه جلد اول، اشاره کوتاهی می‏ کنند به اینکه الغدیر ، چه نقشی در جهان اسلام خواهد داشت. می‏ گویند: «و ما این همه را خدمت به دین ، و اعلاء کلمه حق ، و احیاء امت اسلامی می‏ شماریم.»

در جلد سوم، صفحه هفتاد و هفت، پس از نقل اکاذیب ابن تیمیه و آلوسی و قصیمی‏، مبنی بر اینکه شیعه برخی از اهل بیت را، از قبیل زید بن علی بن‏ الحسین دشمن می‏ دارد، تحت عنوان " نقد و اصلاح" می‏ گویند: «این دروغها و تهمتها تخم فساد را می‏ کارد و دشمنیها را میان‏ امت اسلام بر می ‏انگیزد و جماعت اسلام را تبدیل به تفرقه می‏ نماید و جمع‏ امت را متشتت می‏ سازد و با مصالح عامه مسلمین تضاد دارد.»
نیز در جلد سوم ، صفحه دویست و شصت و هشت، تهمت سید رشید رضا را به شیعه، مبنی بر اینکه «شیعه از هر شکستی که نصیب مسلمین شود خوشحال می‏ شود تا آنجا که‏ پیروزی روس را بر مسلمین در ایران جشن گرفتند» نقل می ‏کنند، و می‏ گویند:
«این دروغها ساخته و پرداخته امثال سید محمد رشید رضاست . شیعیان‏ ایران و عراق که قاعدتا مورد این تهمت هستند، و همچنین مستشرقان و سیاحان و نمایندگان ممالک اسلامی و غیر هم، که در ایران و عراق رفت و آمد داشته و دارند خبری از این جریان ندارند. شیعه بلا استثناء، برای‏ نفوس و خون و حیثیت و مال عموم مسلمین اعم از شیعه و سنی احترام قائل‏ است. هر وقت مصیبتی برای عالم اسلام در هر کجا و هر منطقه و برای هر فرقه پیش آمده است، در غم آنها شریک بوده است. شیعه هرگز اخوت‏ اسلامی را که در قرآن و سنت بدان تصریح شده محدود به جهان تشیع نکرده‏ است. و در این جهت فرقی میان شیعه و سنی قائل نشده است.»

علامه امینی در مقدمه جلد پنجم، تحت عنوان "نظریة کریمة" به‏ مناسبت یکی از تقدیر نامه‏ هایی که از مصر، درباره الغدیر رسیده است، نظر خود را در این موضوع کاملا روشن می‏ کنند و جای هیچ تردیدی باقی‏ نمی‏ گذارند و می ‏گویند:

«عقاید و آراء درباره مذاهب آزاد است و هرگز رشته اخوت اسلامی را که قرآن کریم با جمله «انما المؤمنون اخوه» بدان تصریح کرده پاره‏ نمی ‏کند، هر چند کار مباحثه علمی و مجادله کلامی و مذهبی به اوج خود برسد، سیره سلف و در رأس آنها صحابه و تابعین همین بوده است.
ما مؤلفان و نویسندگان در اقطار و اکناف جهان اسلام ، با همه اختلافی‏ که در اصول و فروع با یکدیگر داریم، یک جامع مشترک داریم و آن ایمان‏ به خدا و پیامبر خداست. در کالبد همه ما یک روح و یک عاطفه حکم‌فرماست و آن روح اسلام و کلمه اخلاص است.»

نقش مثبت الغدیر، در وحدت اسلامی از این نظر است که اولا منطق مستدل‏ شیعه را روشن می‏ کند و ثابت می ‏کند که گرایش در حدود صد میلیون مسلمان به‏ تشیع بر خلاف تبلیغات زهر آگین عده‏ ای مولود جریانهای سیاسی یا نژادی و غیره نبوده است، بلکه یک منطق قوی متکی به قرآن و سنت موجب این‏ گرایش شده است ، ثانیا ثابت می‏ کند که پاره‏ ای اتهامات به شیعه که سبب‏ فاصله گرفتن مسلمانان دیگر از شیعه شده است از قبیل اینکه شیعه، غیر مسلمان را بر مسلمان غیر شیعه ترجیح می‏ دهد و از شکست مسلمانان غیر شیعه از غیر مسلمانان شادمان می‏ گردد ، و از قبیل اینکه شیعه به جای حج به زیارت ائمه می‏رود، به کلی بی اساس و دروغ است، ثالثاً شخص شخیص امیرالمؤمنین علی علیه السلام را که مظلوم‌ترین و مجهول‏ القدرترین شخصیت بزرگ اسلامی است و می‏ تواند مقتدای عموم مسلمین واقع‏ شود، و همچنین ذریه اطهارش را به جهان اسلام معرفی می ‏کند.»

شخصی كه شهید مطهری نیز به سخن او استناد می‌كند، استاد فلسفۀ دانشكده اصول دین جامع الأزهر، دكتر محمد غلاب است، او در تقریظی كه بر الغدیر نوشته و در مقدمه جلد چهارم چاپ شده است می‏ گوید:
«كتاب شما در وقت بسیار مناسبی به دستم رسید، زیرا اكنون مشغول‏ جمع آوری و تألیف كتابی درباره زندگی مسلمین از جوانب مختلف هستیم، لهذا خیلی مایلم كه اطلاعات صحیحی درباره شیعه امامیه داشته باشم. كتاب‏ شما به من كمك خواهد كرد و من دیگر مانند دیگران درباره شیعه اشتباه‏ نخواهم كرد.»

اذعان دكتر عبدالرحمان كیالی حلبی، گواه دیگر استاد مطهری در اثبات نظرشان است، او در تقریظ خود كه در مقدمه جلد چهارم‏ الغدیر چاپ شده، پس از اشاره به انحطاط مسلمین در عصر حاضر، و اینكه‏ چه عواملی می‏ تواند مسلمین را نجات دهد، و پس از اشاره به اینكه شناخت‏ صحیح وصی پیغمبر اكرم یكی از آن عوامل است، می‏ گوید: «كتاب الغدیر و محتویات غنی آن ، چیزی است كه سزاوار است هر مسلمانی از آن آگاهی یابد ، تا دانسته شود چگونه مورخان كوتاهی كرده ‏اند، و حقیقت كجاست. ما به این وسیله باید گذشته را جبران كنیم و با كوشش‏ در راه اتحاد مسلمین به اجر و ثواب نایل گردیم.»

با توجه به نظر استاد مطهری و شواهدی كه ایشان از اندیشمندان مسلمان غیر شیعه ذكر كرد، به خوبی روشن می‌شود كه یكی از رسالت‌های كتاب گرانسنگ الغدیر، دعوت به تقریب و وحدت مسلمین است. از همین رو از علامه امینی باید به عنوان مصلح نام برد. مصلحی كه در راه اصلاح، بسیاری از سختی‌ها و ناملایمات را تحمل كرد. آری آن بود وجهه نظر علامه امینی درباره مسئله مهم اجتماعی عصر ما، و این است عكس العمل نیكوی آن در جهان اسلام.


منبع:
سایت : abna.ir
موسسه جهانی سبطیننوع مطلب : غدیر خم، 
برچسب ها : غدیر، علامه امینی، الغدیر، امام علی(ع)، غدیر و وحدت،

درباره وبلاگسری سبز و زبانی سرخ دارم

قلم باشد به کف چون ذوالفقارم

به نفس آرم به عشق ناب مولا

زنم دم از تولی و تبری

علی سر نهان و آشکار است

خدایی ناز شست کردگار است

علی تسبیح و تکبیر و قیام است

علی هم رکعتین و هم سلام است

حمایت می کنیم
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :1
 • آخرین بازدید :