تبلیغات
قرآن ناطق - الغدیر منادی وحدت
 
صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
معرفی کتاب

کتابی است مشتمل بر هشتاد حدیث مختصر یا مفصل که در مورد فضایل و آداب عید غدیرگزینش شده است. بخش اول کتاب در خصوص بزرگداشت عید غدیر و ارتباط آن با انبیاء...

امکانات دیگر
روزشمار غدیر


 • رمز جاذبه علی علیه السلام

  نقطه های روشن در وجود علی بسیار است اما آنچه برای همیشه او را درخشنده و تابان قرار داده است ایمان و اخلاص اوست و آن است که به و جذبه الهی داده است. سوده همدانی، بانوی فداکار و دلباخته علی،در مقابل معاویه بر علی درود فرستاد و در وصفش گفت: ...

  ادامه مطلب ...
 • باب علم نبی

  در باب مولی علی(ع) سخن بسیار گفته آمده است و هر اندیشمند توانا و سخنور نامور و هنرمند هنرآوری سعی کرده است به اندازه توش و توان خود نمی از یم اقیانوس کران ناپیدای علی را به کف آرد و انگشتانه ای را از زلال صفات موّاج و نیکویی های سرشار او لبریز نماید

  ادامه مطلب ...
 • علی علیه السلام برترین و مظلوم ترین

  مظلومیت امیرالمؤمنین علیه السلام به یک جهت محدود نمی شود و همواره در جهات مختلف، این مظلومیت ساری و جاری بوده است. یکی از این جهات مظلومیت، عدم درک صحیح از معارف و مقاماتی است که پیامبر گرامی صلی الله علیه وآله اسلام برای آن حضرت علیه السلام برشمرده اند...

  ادامه مطلب ...
 • علی علیه السلام آموزگار وحدت در میان امت

  موقع شناسی و درک شرایط زمان از ویژگی های برجسته ‏ی یک انسان مسلمان متکامل است، که علی (ع) بیشتر از همگان از آن بهره ‏مند بود، و برخوردش با مسائل نشان می‏ دهد که پیوسته اسلام و قرآن را در نظر دارد، و برای حفظ وحدت مسلمانان از هیچ فداکاری و گذشتی فرو گذاری نمی‏ کند، و در این آزمایش سخت ...

  ادامه مطلب ...
چهارشنبه 20 تیر 1397 :: نویسنده : ح-رییعی
http://static.mihanblog.com//public/user_data/user_files/527/1580145/bcc8e2f73f617d1133f916f380b9c3b2123.jpg

علامه امینی راجع به نقش الغدیر در وحدت اسلامی کاملاً توجه داشته‏ اند و برای اینکه از طرف معترضان اعم از آنان که در جبهه مخالف خودنمایی می‏ کنند و آنهایی که در جبهه موافق خود را جا زده‏ اند مورد سوء استفاده واقع نشود، نظر خود را مکرر توضیح داده و روشن کرده‏ اند كه طرفدار وحدت اسلامی هستند و با نظری وسیع و روشن بینانه‏ بدان می‏ نگرند.

در مقدمه جلد اول، اشاره کوتاهی می‏ کنند به اینکه الغدیر ، چه نقشی در جهان اسلام خواهد داشت. می‏ گویند: «و ما این همه را خدمت به دین ، و اعلاء کلمه حق ، و احیاء امت اسلامی می‏ شماریم.»

در جلد سوم، صفحه هفتاد و هفت، پس از نقل اکاذیب ابن تیمیه و آلوسی و قصیمی‏، مبنی بر اینکه شیعه برخی از اهل بیت را، از قبیل زید بن علی بن‏ الحسین دشمن می‏ دارد، تحت عنوان " نقد و اصلاح" می‏ گویند: «این دروغها و تهمتها تخم فساد را می‏ کارد و دشمنیها را میان‏ امت اسلام بر می ‏انگیزد و جماعت اسلام را تبدیل به تفرقه می‏ نماید و جمع‏ امت را متشتت می‏ سازد و با مصالح عامه مسلمین تضاد دارد.»
نیز در جلد سوم ، صفحه دویست و شصت و هشت، تهمت سید رشید رضا را به شیعه، مبنی بر اینکه «شیعه از هر شکستی که نصیب مسلمین شود خوشحال می‏ شود تا آنجا که‏ پیروزی روس را بر مسلمین در ایران جشن گرفتند» نقل می ‏کنند، و می‏ گویند:
«این دروغها ساخته و پرداخته امثال سید محمد رشید رضاست . شیعیان‏ ایران و عراق که قاعدتا مورد این تهمت هستند، و همچنین مستشرقان و سیاحان و نمایندگان ممالک اسلامی و غیر هم، که در ایران و عراق رفت و آمد داشته و دارند خبری از این جریان ندارند. شیعه بلا استثناء، برای‏ نفوس و خون و حیثیت و مال عموم مسلمین اعم از شیعه و سنی احترام قائل‏ است. هر وقت مصیبتی برای عالم اسلام در هر کجا و هر منطقه و برای هر فرقه پیش آمده است، در غم آنها شریک بوده است. شیعه هرگز اخوت‏ اسلامی را که در قرآن و سنت بدان تصریح شده محدود به جهان تشیع نکرده‏ است. و در این جهت فرقی میان شیعه و سنی قائل نشده است.»

علامه امینی در مقدمه جلد پنجم، تحت عنوان "نظریة کریمة" به‏ مناسبت یکی از تقدیر نامه‏ هایی که از مصر، درباره الغدیر رسیده است، نظر خود را در این موضوع کاملا روشن می‏ کنند و جای هیچ تردیدی باقی‏ نمی‏ گذارند و می ‏گویند:

«عقاید و آراء درباره مذاهب آزاد است و هرگز رشته اخوت اسلامی را که قرآن کریم با جمله «انما المؤمنون اخوه» بدان تصریح کرده پاره‏ نمی ‏کند، هر چند کار مباحثه علمی و مجادله کلامی و مذهبی به اوج خود برسد، سیره سلف و در رأس آنها صحابه و تابعین همین بوده است.
ما مؤلفان و نویسندگان در اقطار و اکناف جهان اسلام ، با همه اختلافی‏ که در اصول و فروع با یکدیگر داریم، یک جامع مشترک داریم و آن ایمان‏ به خدا و پیامبر خداست. در کالبد همه ما یک روح و یک عاطفه حکم‌فرماست و آن روح اسلام و کلمه اخلاص است.»

نقش مثبت الغدیر، در وحدت اسلامی از این نظر است که اولا منطق مستدل‏ شیعه را روشن می‏ کند و ثابت می ‏کند که گرایش در حدود صد میلیون مسلمان به‏ تشیع بر خلاف تبلیغات زهر آگین عده‏ ای مولود جریانهای سیاسی یا نژادی و غیره نبوده است، بلکه یک منطق قوی متکی به قرآن و سنت موجب این‏ گرایش شده است ، ثانیا ثابت می‏ کند که پاره‏ ای اتهامات به شیعه که سبب‏ فاصله گرفتن مسلمانان دیگر از شیعه شده است از قبیل اینکه شیعه، غیر مسلمان را بر مسلمان غیر شیعه ترجیح می‏ دهد و از شکست مسلمانان غیر شیعه از غیر مسلمانان شادمان می‏ گردد ، و از قبیل اینکه شیعه به جای حج به زیارت ائمه می‏رود، به کلی بی اساس و دروغ است، ثالثاً شخص شخیص امیرالمؤمنین علی علیه السلام را که مظلوم‌ترین و مجهول‏ القدرترین شخصیت بزرگ اسلامی است و می‏ تواند مقتدای عموم مسلمین واقع‏ شود، و همچنین ذریه اطهارش را به جهان اسلام معرفی می ‏کند.»

شخصی كه شهید مطهری نیز به سخن او استناد می‌كند، استاد فلسفۀ دانشكده اصول دین جامع الأزهر، دكتر محمد غلاب است، او در تقریظی كه بر الغدیر نوشته و در مقدمه جلد چهارم چاپ شده است می‏ گوید:
«كتاب شما در وقت بسیار مناسبی به دستم رسید، زیرا اكنون مشغول‏ جمع آوری و تألیف كتابی درباره زندگی مسلمین از جوانب مختلف هستیم، لهذا خیلی مایلم كه اطلاعات صحیحی درباره شیعه امامیه داشته باشم. كتاب‏ شما به من كمك خواهد كرد و من دیگر مانند دیگران درباره شیعه اشتباه‏ نخواهم كرد.»

اذعان دكتر عبدالرحمان كیالی حلبی، گواه دیگر استاد مطهری در اثبات نظرشان است، او در تقریظ خود كه در مقدمه جلد چهارم‏ الغدیر چاپ شده، پس از اشاره به انحطاط مسلمین در عصر حاضر، و اینكه‏ چه عواملی می‏ تواند مسلمین را نجات دهد، و پس از اشاره به اینكه شناخت‏ صحیح وصی پیغمبر اكرم یكی از آن عوامل است، می‏ گوید: «كتاب الغدیر و محتویات غنی آن ، چیزی است كه سزاوار است هر مسلمانی از آن آگاهی یابد ، تا دانسته شود چگونه مورخان كوتاهی كرده ‏اند، و حقیقت كجاست. ما به این وسیله باید گذشته را جبران كنیم و با كوشش‏ در راه اتحاد مسلمین به اجر و ثواب نایل گردیم.»

با توجه به نظر استاد مطهری و شواهدی كه ایشان از اندیشمندان مسلمان غیر شیعه ذكر كرد، به خوبی روشن می‌شود كه یكی از رسالت‌های كتاب گرانسنگ الغدیر، دعوت به تقریب و وحدت مسلمین است. از همین رو از علامه امینی باید به عنوان مصلح نام برد. مصلحی كه در راه اصلاح، بسیاری از سختی‌ها و ناملایمات را تحمل كرد. آری آن بود وجهه نظر علامه امینی درباره مسئله مهم اجتماعی عصر ما، و این است عكس العمل نیكوی آن در جهان اسلام.


منبع:
سایت : abna.ir
موسسه جهانی سبطیننوع مطلب : غدیر خم، 
برچسب ها : غدیر، علامه امینی، الغدیر، امام علی(ع)، غدیر و وحدت،

درباره وبلاگسری سبز و زبانی سرخ دارم

قلم باشد به کف چون ذوالفقارم

به نفس آرم به عشق ناب مولا

زنم دم از تولی و تبری

علی سر نهان و آشکار است

خدایی ناز شست کردگار است

علی تسبیح و تکبیر و قیام است

علی هم رکعتین و هم سلام است

ابلــاغ غدیـــر
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :1
 • آخرین بازدید :